آگاهی های ضروری قبل جراحی بینی

یک تصور به شدت غلط آن است که برخی مراجعین احساس می کنند جراح بینی مثل یک مجسمه ساز می تواند بینی ایشان را به هر شکل دلخواه تغییر دهد ، در حالیکه قسمت های مهمی از بینی شامل پوست زیر جلد و عضلات بینی و برخی ساختارهای ذاتی بینی هرگز قابل دستکاری نمی باشند و آن ها تاثیر بسیار مهمی روی نتیجه کار می گذارند و لذا هرگز دو بینی عمل شده کاملا شبیه هم نخواهند بود ( مثل اثر انگشت ) ( جراحی بینی گوشتی )


در حقیقت شکل بینی و نتجیه نهایی جراحی همیشه تا حدی ، حتی برای خود جراح بینی نیز مبهم است و لذا تصاویر ساخته شده با فتوشاپ همیشه به طور دقیق قابل پیاده سازی روی نسج زنده بینی نمی باشند.
آنچه که مهم است در اغلب موارد تغییرات مثبتی از جهت سایز و زوایا در بینی اتفاق می افتد ، اما لزوما همیشه نتیجه ایده آل و ۱۰۰ درصدی حاصل نمی شود و این فقط به دلیل اشکال تکنیک جراحی نبوده بلکه مجموعه ای از عوامل مثل آسیب دیدگی های قبلی و مهم تر از همه جنس و ضخامت پوست در آن دخالت دارند.
نکات لازم جهت جراحی بینی
قرینگی : آنچه که مسلم است قرینگی کامل حتی در اصل خلقت صورت و بینی لحاظ نشده و تا ۸۰ درصد تمام بیماران عمل شده به تمام روش های موجود غیرقرینگی هایی در شکل و سایز سوراخ های بینی و حتی غضروف ها و برجستگی استخوان بینی دارند که در صورتیکه شدید و قابل توجه نباشد ، دستکاری و اصلاح نمی شود مثلا اختلاف سطح در محل اتصال پره های بینی به صورت ، در نژاد ایرانی شایع است و این مسئله به غیرقرینگی اسکلت صورت برمی گردد و قابل اصلاح کامل با جراحی بینی به تنهایی نمی باشد این اختلاف سطح به چشم های حساس ، توهمی از کج بودن بینی می دهد که قابل رفع کامل نیست.
در ماه های اول بعد از جراحی بینی به دلیل تورم نسج نرم به خصوص در پوست های ضخیم یا التهاب در نواحی استخوانی ممکن است تورم ها ، برجستگی یا غیرقرینگی واضح دیده شود یا حتی احساس کج بودن بینی ایجاد شود . اغلب این موارد در تجربیات جراحان در طول ۹-۱۲ ماه بر طرف می شوند بدون اینکه نیاز به مداخله ای داشته باشند لذا جدا توصیه به صبر و حوصله در دوران بعد از عمل و عدم توجه به صحبت های منفی اطرافیان می کنیم. بسیاری از ایرادات اطرافیان به مرور زمان برطرف خواهند شد.
ترمیم یا رتوش بینی :
بر اساس آمار بین ۵ تا ۱۰ درصد اعمال جراحی زیبایی در تمام دنیا در دست بهترین جراحان علیرغم تمام تلاش ها ، دچار عوارضی مثل گرفتگی بینی ، برطرف نشدن کامل ایراد یا کجی بینی یا بد فرم شدن نهایی بینی می شوند که گاهی نیاز به عمل ترمیمی یا روتوش پیدا می کنند. نکته مهم این است که عمل مجدد ترمیمی حداقل در دست ما اغلب یک مداخله سطحی با حداقل زمان و گاهی بدون بیهوشی است و لفظ روتوش برای آن مناسب تر است. برای روتوش فقط هزینه کلینیک از بیمار اخذ خواهد شد و غالبا دردسرها و کبودی عمل اول را نخواهد داشت.

نکته مهم : بر اساس مطالعات ، بهترین زمان برای ترمیم یا روتوش بینی یک سال بعد از عمل اولیه خواهد بود.

بالطبع جراحی بینی تاثیر درمانی روی بیماری های مخاطی بینی مثل آلرژی یا خون دماغ یا جوش زدن نخواهد داشت.

علیرغم توجه توام با احترام به درخواست های مراجعین در باب سایز ، اندازه ، زاویه و یا شکل کلی باید به استحضار برسانیم در گروهی از افراد امکان ایجاد تغییرات چشمگیر و اجرای تمام درخواست ها وجود ندارد و لذا توصیه های بیمار ممکن است حاصل نشود.

به اطلاع می رسانم که خلاصه مطالب فوق بصورت یک رضایت نامه و برائت نامه مختصر قبل از جراحی در کلینیک به شما جهت امضاء و تعهد عرضه خواهد شد شامل این جملات است :

احتمال بروز عوارضی مثل گرفتگی بینی ، تغییر یا کاهش بویایی ، بد شکل یا نا مطلوب شدن شکل بینی و نیاز به جراحی مجدد در آینده و یا خونریزی شدید بعد از عمل وجود دارد.

در صورت نیاز به جراحی مجدد هزینه کلینیک بر عهده بیمار خواهد بود.

در آخر ضمن آرزوی سلامتی و حصول بهترین نتیجه برای شما بزرگواران ، از حسن اعتماد شما سپاسگزارم و لازم به ذکر می دانم مطالب ذکر شده هدف افزایش نگرانی و استرس نبوده و فقط از باب تنویر افکار و حاصل تجارب اساتید بزرگ و منابع آموزشی این رشته اند و عنوان کردن شان جزئی از استانداردهای بین المللی جراحی هستند.

شادکام و خرسند باشید.