07 مارس 2020
مارس 7, 2020

جراحی بینی

0 دیدگاه

جراحی بینی

جراحی بینی به منظور اصلاح ایرادات ظاهری بینی و برطرف کردن مشکلات عملکردی بینی انجام می شود. بینی به دلیل قرار گیری در مرکز صورت تاثیر بسیار زیادی در زیبایی و تناسب صورت افراد دارد و با ایجاد کوچک ترین تغییر در این عضو ، تغییر چشمگیری در چهره افراد ایجاد خواهد شد. ( بهترین جراح بینی کرمان )

از این رو جراحی بینی یکی از رایج ترین فعالیت های زیبایی است که طرفداران بسیاری هم در خانم ها و هم در آقایان به خود اختصاص داده است.

انواع بینی
یکی از فاکتور های مهم و تاثیر گذار در نتیجه جراحی بینی ، نوع بینی می باشد که بر اساس میزان ضخامت پوست به دو نوع بینی استخوانی و بینی گوشتی تقسیم شده است.

پوست بینی های استخوانی نازک و ظریف می باشد و ساختار این بینی ها محکم است. بینی های استخوانی به دلیل داشتن این ویژگی ها ایده آل ترین بینی برای انجام جراحی زیبایی بینی می باشد و افرادی که دارای این نوع بینی هستند در بیشتر مواقع از انجام انواع جراحي بيني طبیعی ، جراحي بيني فانتزی و جراحي بيني نیمه فانتزی نتایج مطلوبی کسب خواهند کرد.

اما بینی های گوشتی دارای پوستی ضخیم و کلفت هستند و غضروف این نوع بینی از استحکام پایینی برخوردار می باشد. به طور کلی می توان گفت هرچه ایراد بینی بیشتر باشد بینی گوشتی است. بینی های گوشتی به دلیل داشتن پوست ضخیم تنها مناسب انجام جراحي بيني طبیعی می باشند چرا که به دلیل ضخامت پوست ، ظرافت و هنر دست جراح به خوبی قابل مشاهده نیست و ممکن است تنها نوک بینی کمی گرد شود.

برخی بر این باورند بینی هایی که در ناحیه پل بینی دارای قوز و برآمدگی هستند ، جزو بینی استخوانی محسوب می شوند ، اما باید گفت که این باور اشتباه است و ممکن است بینی های گوشتی هم دارای قوز باشند.

انواع روش های جراحی بینی
جراحی بینی بسته به محل ایجاد برش ، به دو روش جراحي بيني به روش باز و جراحي بيني به روش بسته انجام خواهد شد.

جراحی بینی به روش باز : در جراحي بيني باز ، برش ها در ناحیه بین دو سوراخ بینی ( کلوملا ) ایجاد خواهد شد و پس از جدا شدن پوست از ساختار بینی ، تغییرات توسط جراح بینی اعمال می گردد. در این روش به دلیل وسعت دید جراح ، احتمال بروز نامتقارنی در بینی افراد بسیار کم است.
جراحی بینی به روش بسته : در جراحی بینی بسته برش ها از داخل سوراخ های بینی ایجاد می شوند و پس از فاصله گرفتن پوست از ساختمان بینی تغییرات اعمال خواهد شد. این روش به دلیل محدودیت دیدی که برای جراح بینی وجود دارد معمولا اولویت دوم جراحان بینی است. همچنین جراحی بینی بسته بیشتر مناسب افرادیست که دارای ایراد خاصی خصوصا در نوک بینی خود نیستند.

اقدامات قبل از جراحی بینی
فاکتورهای بسیار زیادی در موفقیت آمیز بودن و میزان رضایت بخش بودن نتیجه جراحی بینی تاثیر دارند که آگاهی از دستورالعمل های قبل از عمل زیبایی بینی یکی از مهم ترین آن ها است، در ادامه تعدادی از این دستورالعمل ها را برای شما آورده ایم:

انتخاب پزشک: بر کسی پوشیده نیست که جراح بینی و میزان تبحر آن تاثیر بسیار زیادی در نتیجه جراحی بینی دارد.
در واقع هرچه جراح بینی از وجدان کاری بالاتری برخوردار باشد، علاوه بر زیبایی به وضعیت عملکردی و تنفس بینی نیز دقت می کند.

هرچه مجرب و با تجربه باشد می تواند از پس چالش های احتمالی در حین جراحی برآید و هرچه بر اصول زیبایی شناسی و ریاضی تسلط بیشتری داشته باشد، بینی تناسب بیشتری با چهره داشته و به این ترتیب بهترین نتیجه از جراحی زیبایی بینی رقم خواهد خورد.

صحبت صادقانه با پزشک: جراح برای اینکه بتواند بهترین نتیجه از جراحی زیبایی بینی را رقم بزند، لازم است تا دید شفافی از انتظارات و خواسته های بیمار داشته باشد، لذا در رابطه با خواسته های خود با جراح بینی تان صادق باشید.
نوع بینی خود را بشناسید و واقع بین باشید: زمانی نتیجه جراحی زیبایی بینی مورد توجه شما قرار گرفته و رضایت تان را به خود جلب خواهد کرد که از نتیجه آن انتظارات منطقی داشته باشید.
به طور مثال فردی که دارای بینی گوشتی بسیار بزرگ است باید بداند که نوع بینی او به جراح اجازه جراحی بینی فانتزی را نداده و تنها می توان بینی او را به فرم طبیعی جراحی کرد.

انجام آزمایشات و عکسبرداری ها: برای اینکه عمل بینی در شرایطی ایمن انجام شده و عوارضی برای فرد به دنبال نداشته باشد لازم است تا وضعیت سلامت فرد به دقت مورد بررسی قرار گیرد.
به همین منظور جراح بینی سوالاتی از بیمار در رابطه با سابقه بیماری، مصرف داروهای خاص و حساسیت های دارویی او می پرسد که بیمار ملزم به دادن پاسخ صادقانه به پزشک می باشد.

هرچند که پزشک به پاسخ های بیمار بسنده نکرده و آزمایشاتی را برای وی تجویز می کند که فرد باید آن ها را انجام داده و نزد پزشک ببرد.

همچنین برای مشخص نمودن بهترین مدل بینی برای بیمار، عکسبرداری هایی جهت بررسی نسبت تناسب اجزا برای وی تجویز می کند که انجام آن الزامی است.

دیگر مراقبت های قبل از جراحی بینی :
چنانچه باردار بوده یا در دوران شیردهی قرار دارید بهتر است که از جراحی زیبایی بینی خودداری نموده و انجام آن را به بعد از این دوران موکول کنید.
به مدت 2 هفته پیش از انجام این جراحی زیبایی، مصرف داروهایی که نقش موثری در کاهش میزان غلظت خون داشته و به این ترتیب احتمال خونریزی در حین عمل بینی افزایش می دهند را قطع کنید.
در صورت داشتن ناخن مصنوعی حداقل یکی از آن ها را خارج کرده و به هیچ عنوان لاک ناخن نداشته باشید.
قطع مصرف دخانیات، مشروبات الکلی و قلیان 14 روز پیش از انجم عمل جراحی بینی الزامی است.
مراقبت های بعد از جراحی بینی
انجام و رعایت نکات ذیل بعد از جراحی بینی بسیار حائز اهمیت می باشد به طوریکه می توان گفت با کیفیت انجام کار برابری می کند، بنابراین در رعایت و انجام آن ها کوتاهی نکنید:

از خوردن و آشامیدن به مدت 4 ساعت خودداری نمایید، در غیر اینصورت به دلیل وجود آثار مواد بیهوشی ممکن است دچار حالت تهوع شوید.
به مدت چند روز فقط غذاهای نرم و آبکی همچون سوپ خورده و غذاهای سفت میل نکنید؛ برای بلع غذاهای سفت باید آن ها را به میزان زیاد جوید که این امر به فک بالا و بینی فشار وارد کرده و میزان تووم موجود در بینی را زیاد می کند.
خوردن غذاهای پر فیبر در بهبودی سریع تر شما و همچنین جلوگیری از بروز مشکل یبوست خودداری می کند به همین علت رژیم غذایی خود را از این مواد غنی نمایید.
مصرف ماهی، میگو، میوه، آبمیوه های تازه و طبیعی و همینطور سبزیجات را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

دیگر مراقبت های بعد از جراحی بینی عبارتنداز:
به حالت طاقباز و به پشت خوابیده و در هنگام دراز کشیدن زیر سر را با گذاشتن چند بالشت بالاتر از سطح بدن تان قرار دهید؛ این کار در کاهش تورم بینی موثر است.
به هیچ عنوان در چند روز ابتدایی به پهلو نخوابید؛ امکان تحت فشار قرار گرفتن بینی در این حالت وجود داشته و ممکن است بینی آسیب ببیند.
حتماً طبق دستورالعمل پزشک و در مدت زمانی که ایشان برای تان تعیین کرده اند بر روی بینی خود چسب بزنید.
قرار دادن کمپرس آب سرد یا ژل یخ به مدت 3 روز بر روی بینی و نواحی دارای تورم در کاهش ورم بینی موثر است.
در 3 روز دوم و تا زمان مراجعه به پزشک بر روی بینی کمپرس گرم بگذارید.
از استنشاق دود، مصرف مشروبات الکلی و دخانیات که موجب تشدید تورم بینی می شوند خودداری کنید.
هزینه جراحی بینی
هزینه جراحی بینی به فاکتور های مختلفی چون میزان ایرادات بینی ، دستمزد جراح و هزینه های جانبی چون هزینه کلینیک یا اتاق عمل و غیره بستگی دارد که بعد از معاینه توسط جراح بینی در اولین جلسه مشاوره مشخص خواهد شد.