سایکوپات چیست ؟ خصوصیات افراد سایکوپات و درمان آنها

کسی که حس بیش از حد ارزشمند بودن دارد، بسیار خود محور است، احساسات و هیجاناتی سطحی و موقتی دارد و در فعالیت­های تیمی و اجتماعي حس همدلی را منتقل نمی­کند و مانند ما، دارای زندگی روزانه عادیست این اشخاص در اصطلاح روان­پزشکی« سایکوپات» Psychopath نامیده می­شوند.


ممکن است در زندگی روزمره­؛ در بین همکاران، دوست ها، اشنایان و حتی اشخاص خانواده­ بارها با مواردی مانند این که کسی حس بیش از حد ارزشمند بودن دارد، بسیار خود محور است، احساسات و هیجاناتی سطحی و موقتی دارد و در فعالیت­های تیمی و اجتماعي حس همدلی را منتقل نمی­کند، رو به رو باشیم.

کسی که چنين رفتاری دارد، مانند ما، دارای زندگی روزانه عادیست و خيلي کم تر از ذهنمان می­گذرد که چنين رفتارهایی علامت یک اختلال شخصیتی باشد که در بسياري از موارد نیازمند درمان است. این اشخاص در اصطلاح روان­پزشکی« سایکوپات» Psychopath نامیده می­شوند.

اصطلاح سایکوپات در قالب تعبیر علمی و دقیق، اولین بار به وسیله هروی کلکلی Hervey Cleckley در سال 1941 و در کتاب The Mask of Sanity بکار رفت. وی در این کتاب به تحلیل این نکته ظریف پرداخت که قرار نیست تمامی اشخاص سایکوپات بزه کاران و جنایتکاران حرفه ­ای باشند، بلکه اشخاص معقول، منطقی، دوستداشتنی و حتی موفقی که سرگرم زندگی روزانه هستند هم می­توانند از درجاتی از سایکوپاتی در رنج باشند.

برخی از خصوصیات اشخاص سایکوپات

آن ها عمیقاً جذاب هستند، ولی جذابیت شان صرفا ظاهری است

چطور میتوانید اختلاف بین جذابیت واقعی و جذابیت ظاهری را تشخیص دهید؟ تعيين تفاوت بین این دو بسیار سخت است زیرا با اینکه هر دو شرایط کاملاً یکسان به نظر می رسند، ولی یکی صادقانه و دیگری فریب کارانه است. فرد سایکوپت می داند براي سوءاستفاده و تسلط بر آدم ها باید به اندازه ی کافی به آنها نزديک شود، و براي این منظور باید به اندازه ی کافی جذاب باشد. آنها امکان دارد مهارت های اجتماعي سطح بالا از خود به نمایش بگذارند، ولی همه ی این ها صرفا جذابیتی ظاهری و ماهرانه است – شما تنها براي آنها ابزاری هستید براي رسيدن به مقاصد شان.

اشخاص معمولاً با جذب شدن بسوی آنها ، سپر احساسی شان را هم پائین می آورند؛ و این دقیقا همان زمانی است که سایکوپت ها کم کم جنبه های زیان آور و مخرب شان را به نمایش می گذارند. در این بین نیت و مقصد خوب وجود ندارد، برای این که آنها قادر نیستند هیجان ها و احساسات آدم های اطراف شان را مد نظر قرار دهند؛ این هم یکی ديگر از خصوصیات هایی است که میتوان در سایکوپات ها مشاهده نمود. اکنون، آنها میتوانند از راهها و جنبه هایی گوناگون براي تان زیان آور و ویران گر باشند؛ افرادی که چنين خصوصیات هایی را از خود به نمایش می گذارند، لزوما به دنبال کشتن تان نیستند. با این وجود، تد باندی، قاتل زنجیره ای معروف، نمونه ای برجسته از این دست افرادی است که چنين خصوصیتی را از خود به نمایش گذاشت.

سایکوپات ها درکی از احساس ندارند

به گفته روانشناسی موسوم به« اسکات بون»، افرادی که به سایکوپاتی مبتلا هستند قادر به تشخیص ناراحتی در صورت اشخاص نیستند ولی میتوانند پاسخ های احساسی را تقلید کنند. به عنوان نمونه ، موقع رویارویی با فرد ناراحت، جملات مناسب بیان کنند یا وی را در اغوش گرفته و دل داری دهند. ولی هيچکدام از این هم دردی هایِ ظاهری را نمی توان در چهره آن ها مشاهده کرد.

مطالعه های متعددی ثابت نموده اند که روان آزارها اصلاً درک درستی از ناراحتی اشخاص ندارند.

دانشمندان در تحقيقات خود از یک زن قاتل هنگامی که در خصوص حس وی موقع انجام قتل سؤال پرسیدند، وی جواب داد:« من معنای چهره قربانی خود را زمان قتل درک نمی کنم، ولی می دانم ناشی از حسی است که موقع ترس و مردن به انسان دست ميدهد .»

یکی از راه‌های تشخیص یک سایکوپات این است که به عکس العمل های وی در در برابر مشکلات و گرفتاری سایرین توجه کنیدآن ها غیر قابل پيش بيني هستند.

سالکین ميگويد :“آنها تغيير زيادي در فضای خود دارند، که امکان دارد شامل تغيير اعضای تیم و شغل ها شود. ” از افرادی که در عقیده ها و روابطشان دم دمي مزاج هستند برحذر باشید، به نظر میرسد روان پلید ها بسته به موقعیت کل شخصیتشان را تغيير می‌دهند . تغییری چشم‌گیر از همکاري دوستانه به بیگانه ای سرد و بی تفاوت.

آن ها استاد تقلب و سوءاستفاده هستند

بسياري از سایکوپات ها قادرند خود را از قید و بند دیدگاه ها و هنجارهای اخلاقی آزاد کنند؛ و بدین ترتیب براي استفاده از شیوه های فریب کارانه و استفاده از آدم های اطراف شان براي رسيدن به خواسته ها و مقاصد خود دچار هیچ مشکل اخلاقی نمی شوند. این خواسته ها میتوانند مالی، شخصی یا حرفه ای باشند.

از خصوصیت اشخاص سایکوپت این است که با شیوه هایی مختلف میتوانند تقلب و سوءاستفاده کنند – امکان دارد دروغ بگویند، یا براي جلب اعتماد سایرین اسراری دروغی را برایشان برملا کنند. میتوانند آدم ها را به جان هم بیندازند یا امکان دارد آدم ها را در وضعیت شرمساری قرار دهند یا آنها را از جایگاه شان پائین بکشند و بر آنها مسلط شوند. کلمه ی کلیدی براي آنها “ قدرت ” است.

از آن جا که بیش از حد بخود می بالند، و از آن جا که دائما حس برتری ميکنند ، فریب دادن و گول زدن آدم ها را براي رسيدن به مقاصد شان خالی از اشکال می بینند. بهترین نمونه از این قبیل اشخاص را میتوان در شخصیت داستانی هانیبال لکتر پیدا کرد – روانپزشکی سایکوپت که اعتماد بیماران اش را جلب و از آنها سوءاستفاده میکرد .

آن ها بسیار کاریزماتیک هستند و دوست دارند مدام در مرکز توجه باشند

فرد روان ازار، شخصیت جذابی دارد و از این که مدام در مرکز توجهات قرار داشته باشد، لذت می برد. این اشخاص شبیه یک هنرمند دایما در حال نقش بازي کردن هستند. به همین خاطر امکان دارد این افراد را دوست خود بدانید و به آن ها اعتماد کنید.

یک سایکوپات در برخورد اول طوری رفتار ميکند که گویی وجوه مشترک بسياري با شما دارد و در بسياري موردها با هم تفاهم دارید. ولی حقیقت غیر از این است.

آن ها چنين رفتارهایی از خود نشان می‌دهند تا به شما نزديک شده و در آينده بتوانند کنترل احساسات و رفتارهایتان را به دست بگیرند.

روان پلید ها هنگام کودکی هم مشکل ساز بودند.

از آنجایی که روان پلیدی یک اختلال شخصیت است و شخصیت تا حد زيادي تغيير ناپذیر است، این ویژگی ها باید در زمان بچگی مشاهده شود. یک مطالعه منتشر شده در مجله روانپزشکی بریتانیا نشان داد که بیش فعالی و اختلال های رفتاری پیشگویان قوی رفتارهای روان پلیدی در بزرگ سالی هستند. schug ميگويد :آن ها کودک هایی بودند که در برابر اخراج از مدرسه یا برقراری ارتباط با اجرای قانون، مقاومت می کردند.