17 مارس 2020
مارس 17, 2020

لیفت سینه

0 دیدگاه

لیفت سینه

لیفت سینه : جراحی های مرتبط با سینه در بین بانوان جایگاه ویژه ای پیدا کرده و بسیاری از بانوان تمایل به انجام جراحی زیبایی سینه دارند. یکی از روش های اصلاح و زیبا شدن فرم سینه انجام جراحی لیفت سینه یا در اصطلاع عامیانه جراحی بالاکشیدن سینه می باشد. ( پروتز سینه )

ليفت سينه برای بانوانی مناسب است که به دلایلی چون شیردادن به نوزاد یا افزایش سن دچار افتادگی سینه شده اند و فرم سینه های شان شل و آویزان است.

عوامل موثر در تغییر حالت فرم سینه ها

عومل مختلفی در پدید آمدن این امر موثر هستند، اما از رایج ترین آن ها می توان به بارداری و شیردهی اشاره نمود. از این رو به افرادی که قصد انجام لیفت سینه را دارند ، توصیه می شود برای انجام جراحی تا پایان دوران بارداری و شیردهی دست نگه دارند.

فرم دهی به سینه تاثیری بر بارداری نخواهد گذاشت اما نتیجه را تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین تا 6 ماه بعد از بارداری انجام لیفت سینه مجاز نیست.

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در تغییر حالت و افتادگی سینه ها ، کاهش وزن بیش از حد می باشد. از این رو توصیه می شود پس از کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده آل خود جراحی فرم دهی سینه را انجام دهید، چرا که کاهش وزن مجدد پس از لیفت سینه ، بر نتیجه جراحی تاثیر منفی خواهد گذاشت.

سایر عوامل موثر در تغییر حالت فرم سینه ها
ژنتیک
تغییرات هورمونی
پیری پوست و بافت سینه
بزرگی و سنگینی سینه ها
تغییرات حاصل از لیفت سینه

در ماستوپکسی یا جراحی لیفت سینه علاوه بر گرد و پرتر شدن سینه ها، تغییرات دیگری نیز حاصل می شود که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد :

بالا بردن نوک سینه
ایجاد تقارن در سینه ها
تغییر شکل سینه دراز به سینه گرد
کاهش اندازه هاله اطراف نوک سینه
کاندیدای مناسب برای جراحی لیفت سینه
خانم هایی که بالای 18 سال می باشند.
افرادی که دارای سلامت جسمی و ذهنی هستند.
بانوانی که از سینه های شل و افتاده برخوردارند.
خانم هایی که در دوره بارداری یا شیردهی نیستند.
بانوانی که قصد باردار شدن ندارند.
افرادی که از وزن ثابتی برخوردارند و قصد رژیم گرفتن ندارند.
لازم به ذکر است بانوانی که به تازگی بچه دار شده اند، حداقل تا 6 ماه بعد از پایان دوره شیردهی برای انجام جراحی لیفت سینه دست نگه دارند.
همچنین خانم هایی که سن آن ها بالای 40 سال است ، ملزم به انجام ماموگرافی می باشند.

چگونگی انجام لیفت سینه

در ابتدا و قبل از دراز کشیدن با استفاده از ماژیک قسمت هایی که طی جراحی برداشته می شوند، علامت گذاری خواهند شد.

پس از بیهوش شدن کامل بیمار برش های ایجاد شده و پوست اضافه برداشته خواهد شد.

در نهایت سینه بالا کشیده شده و پس از قرار گیری در موقعیت مورد نظر ، برش ها بخیه زده می شوند.

در صورتی که حجم سینه در حدی باشد که نیاز به گذاشتن پروتز باشد ، می توان هم زمان با انجام عمل لیفت ، در سینه ها پروتز نیز کار گذاشت.

انواع برش جراحی لیفت سینه

غالبا برش ها در نواحی ای ایجاد می شوند که احتمال به جا ماندن جای زخم و اسکار پس از آن بعد از انجام عمل ، به خوبی قابل مشاهده و رویت نباشد.

جراح متخصص ، قبل از عمل در رابطه با این مسئله و محل ایجاد برش با بیمار خود صحبت کرده و مناسب ترین و بهترین گزینه را به وی پیشنها می دهد.

به طور کلی جراح پلاستیک ، با در نظر گرفتن شرایط بیمار مناسب ترین روش جهت ایجاد برش را بر می گزیند.

برش دایره ای دور هاله سینه

این نوع از برش برای خانم هایی که با افتادگی جزئی تا متوسط سینه مواجه هستند ، بسیار مناسب می باشد. در این روش ، تنها دور هاله سینه بیمار برش ایجاد می شود.

برش مشابه سوراخ کلید

این نوع برش برای بانوانی که دچار افتادگی متوسط در سینه های خود هستند و تمایلی به انجام همزمان عمل پروتز سینه ندارند ، گزینه مناسبی خواهد بود.

در این روش ، علاوه بر برشی که به دور هاله سینه زده می شود یک خط عمودی نیز از آن جا تا چین طبیعی زیر سینه ادامه می یابد.

برش به شکل T معکوس

این نوع برش برای زنانی که دچار افتادگی شدید در سینه ها هستند و همینطور نوک سینه آن ها حالتی افتاده دارد مناسب است.

محدوده برش در این تکنیک ، بسیار وسیع است ؛ به نحوی که 3 خط برش ( یک برش در اطراف هاله سینه ، یک برش عمودی از هاله تا چین زیر سینه و یک برش نیز به صورت افقی و به موازات چین طبیعی زیر سینه ) در سینه ایجاد می شود.

برداشت پوست و فرمدهی به بافت سینه

بعد از اینکه سینه به یکی از روش های فوق برش داده شد ، مطابق الگوی برش پوست اضافی سینه برداشته خواهد شد.

پس از آن هاله سینه به سمت بالا کشیده شده و موقعیت آن تغییر می کند ، سپس بافت سینه نیز بر همین اساس بالا کشیده می شود.

پانسمان سینه

به منظور شکل دادن به سینه ، بخیه هایی در عمق سینه بیمار جهت فرم دهی به سینه و همینطور قوام بخشیدن به سینه ها ایجاد می شود و پس از آن بافت های زیر سینه و پوست بیمار در چندین لایه منعقد می گردند.

در خاتمه ، یک پانسمان بر روی زخم های جراحی قرار می گیرد و فرد به اتاق ریکاوری منتقل می شود.

دوره نقاهت بعد از جراحی لیفت سینه

در حالت کلی ، دوران بهبودی و نقاهت برای هر فردی متفاوت است و بر اساس وسعت جراحی و نیز پتانسیل طبیعی بدن بیمار ، متغیر می باشد.

غالبا بعد از جراحی لیفت سینه ، می توان از یک الی سه هفته پس از عمل انجام کارها و امور روتین را از سر گرفت ، اما انجام آن دسته از فعالیت ها که نیاز به تحرک بالایی دارند و منجر به فشار وارد آمدن به سینه ها می شود تا مدت توصیه شده از سوی پزشک معالج ، ممنوع می باشد.
پوشیدن بالاتنه ورزشی مخصوص ، جهت کنترل تورم سینه ها و همچنین ایجاد فرم مناسب در سینه ها پس از عمل ضروری می باشد و باید آن را تا مدت زمانی که جراح معین نموده استفاده کرد.
توجه داشته باشید که تا چند روز پس از لیفت سینه ، احساس کمی درد و ناراحتی در موضع عمل ، امری طبیعی است و بعد از چند روز به مرور مرتفع خواهد شد.
ضمنا جهت کنترل و کاهش درد نیز می توان از داروهای مسکن که پزشک متخصص تجویز نموده استفاده کرد.
حدالق تا 14 روز از کشیدن سیگار خودداری کنید ، چرا که نیکوتین موجود در سیگار و دیگر دخانیات موجب تنگ شدن رگ های خونی و اختلال در گردش خون می شود.
به بیماران توصیه می شود طی دوران نقاهت ، به میزان کافی آب بنوشند.
رعایت رژیم غذایی سالم ، نیز یکی دیگر از موارد موثر در تسریع پروسه بهبودی می باشد.