مراقبت های بعد از عمل بینی

توجه داشته باشید که رعایت مراقبت های بعد از عمل بینی توسط بیمار از مسائل مهم و پراهمیت به جهت کسب بهترین نتیجه پس از عمل رینوپلاستی می باشد. در این مقاله به برخی از مهمترین موارد مربوط به مراقبت های بعد از عمل بینی می پردازیم.

تورم و کبودی بعد از عمل بینی
کمپرس یخ یکی از راه های کم کردن تورم و کبودی اطراف چشم پس از عمل بینی می باشد که باید طی چند روز اول تقریبا هر بیست دقیقه یکبار به مدت 10 دقیقه انجام شود.

مراقبت های بعد از عمل بینی

تغذیه بعد از عمل بینی
مواد غذایی که می توانید پس از عمل رینوپلاستی میل کنید از مواردی است که باید حتما به آن توجه داشته باشید چرا که با رعایت آن می توانید روند بهبودی تورم و کبودی های ناشی از عمل بینی را تسریع نمایید.

از آنجایی که استخوان فک بالا و بینی به هم متصل هستند، خوردن مواد غذایی سفت موجب وارد آمدن فشار به بینی بیمار می شود بنابراین توصیه می گردد تا مدتی فقط از غذاهای نرم مثل فرنی ، سوپ ، آبمیوه ( ترجیحا آبمیوه های طبیعی ) و غیره مصرف نمایید. همچنین خوردن غذاهای داغ نیز پیشنهاد نمی شود.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی
مدل خوابیدن پس از انجام عمل بینی باید به گونه ای باشد که سر بالاتر از سطح بدن قرار بگیرد در این حالت مایعات میان بافتی تخلیه شده و در زیر پوست تجمیع نمی گردد، از این رو موجب بروز تورم بیشتر نمی شود. برای این کار می توانید از دو یا سه بالش کمک بگیرید. همچنین باید مراقب باشید در حین خوابیدن، بینی خود را به زمین یا بالش فشار ندهید تا صدمه ای به آن وارد نشود.

شستشوی بینی بعد از عمل
یکی از اقدامات بعد از عمل بینی که بسیار اهمیت دارد، شستشوی آن می باشد. استفاده از سرم شستشوی بینی سدیم کلراید به رفع گرفتگی بینی و بهبود تنفس در دوران نقاهت بیمار کمک کرده و از بروز عفونت و ایجاد بوی بد ناشی از بخیه ها نیز جلوگیری می کند.

خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی
از آنجایی که به هنگام خمیازه کشیدن دهان به طور کامل باز شده و پوست اطراف بینی کشیده می شود، به منظور جلوگیری از بروز هرگونه مشکل یا پارگی در بخیه ها بهتر است زمانی که می خواهید خمیازه بکشید دهان خود را خیلی باز نکنید و با دو دست اطراف بینی را نگه دارید.

خندیدن بعد از عمل بینی
از دیگر مراقبت های بعد از عمل بینی نحوه خندیدن پس از آن است. زمانی که می خندید گونه ها به سمت بالا رفته و موجب ایجاد کشیدگی پوست اطراف بینی می شود از طرفی نوک بینی نیز به سمت پایین متمایل می گردد و این حرکات برای استخوان و غضروف های بینی که هنوز کاملا در جای خود ثابت نشده اند مضر است. از طرفی کشیدگی در پوست بینی روند بهبودی زخم ها را کندتر می کند، بنابراین تا زمان بهبودی باید سعی کنید به صورت کنترل شده بخندید.